2014 m. gegužės 22 d., ketvirtadienis

Kaip vadinasi figūra, kuri nėra nei kvadratas, nei trikampis?

Vakar buvau poezijos skaitymuose Žemaitės skverelyje. Vėl sklinda gandai, kad jį panaikins.
Kol laukiau skaitymų pradžios vienu metu žiūrėjau, kaip geltonai-juodai dryžuotas vabzdys mėgino nusitempti kažkokią eilinę riebią musę į savo urvelį žemėje.

Bet musė paspruko.

Kol klausiausi eilėraščių negalėjau atsistebėti kaip nuostabiai veikia žmogaus smegenis. Man atrodo, kad parašyti eilėraštį yra kažkas neįtikėtino. Jeigu dabar norėčiau vieną parašyti, tai pasiimčiau popieriaus lapą ir nežinočiau nuo ko pradėti.
Vienintelė viltis būtų, jog mano nesąmoninga smegenų dalis ką nors sugalvos už mane ir vėliau tereikės užrašyti.

Kalbant apie nesąmoningas smegenų dalis, tai galbūt, kol skaitėte įrašo pradžią, Jums pabodo štai šitas paveikslėlis:


Greičiausiai, matydami jį tik akies kampučiu matėte kaip jo centras mirguliuoja (arba, žodžiais sunkiai apsakomai "švyti").

Mūsų smegenis galima nagrinėti mėginant užrašyti jų elektrines biosroves. 7 Hz - 14 Hz bangos vadinamos alfa (nes buvo pirmosios atrastos).
Dominuojantis pusrutulis generuoja didesnės amplitudės bangas, nei nedominuojantis. Vaikai iki trijų metų paprastai šitų bangų neturi. Komoje (negrįžtamoje) esantys žmonės - taip pat, arba bangos visiškai nereaguoja į išorinius dirgiklius.

Alpha bangų nuslopimas stebimas žmonėms sergantiems fibromialgija, lėtiniu nuovargiu, tam tikromis depresijos formomis. O jei norite savo alfa bangų amplitudę padidinti - užsimerkite ir apie nieką, nieką negalvokite, tiesiog įjunkite "auto pilotą".
Aukščiau matomo piešinėlio centras mirguliuoja pagal Jūsų smegenų generuojamas alfa bangas. Alfa bangos pakilimo metu tam tikros smegenų dalys analizuoja  bendrą vaizdą, kritimo metu - detales. Ir toks "į ką man čia ir po ko žiūrėti" gali keistis 10 ir daugiau kartų per sekundę.

Visai smagu, kai pagalvoji, jog paprasta optinė iliuzija gali atspindėti nesąmoningą smegenyse vykstantį procesą.

Kalbant apie nieko negalvojimą, tai geras klausimas ar yra įmanoma apie nieką negalvoti. Smegenų bangų tyrimai netaikomi rutiniškai (o tik specifinių ligų ir būklių tyrimuose), labiausiai dėl to, jog didžioji dalis jų metu gaunamos informacijos yra gana sunkiai interpretuojama. O taip pat jos greitai iškelia klausimą - kas pirmiau, višta ar kiaušinis, nes kartais žmogiškojo proto smegenų bangas galima netikėtai aptikti keisčiausiuose objektuose. Nuo šunelio Rudžio iki mobiliojo telefono :D

Prieš kelias dienas sužinojau, kad ne viena mokslininkų grupė mėgina kaip įmanoma labiau standartizuoti meditaciją. Meditacija iš esmės yra kačialkė smegenims - kaip bet kuris sportas, jos yra daug įvairių rūšių, jai reikia laiko, įgūdžių ir tikslo. Gal tik geras dalykas yra tas, kad jeigu medituoti nemoki, tai tiesiog sėdi "auto-pilote" ir spangsti nenutraukdamas jokios nervinės "sausgyslės"... Pailsi ir tiek.

(|Kairėje smegenų aktyvumas meditacijos, paremtos susikoncentravimu į vieną dalyką, aktyviai neleidžiant daugiau apie nieką negalvoti, Dešinėje - susikoncentravimas į vieną dalyką aktyviai neledžiant smegenims nutraukti mintis.  Paveikslėlis ir daugiau apie meditacijas čia.).

Grįžtant prie poezijos, tai viena skaitytoja prieš eilėrašį pasakė man labai patikusią mintį. Žodis žodint nepakartosiu, bet ji skambėjo maždaug taip - "Kaip vadinasi ta figūra, kur nei kvadratas, nei trikampis?... Ai, va, prisiminiau, apskritimas!".

Į ką aš sureagavau maždaug taip:


Nes vos nesušukau trapecija.
Po to paklausiau vyro, kokia figūra yra nei kvadratas, nei trikampis. Jis atsakė, kad trapecija. Pajutau begalinį geometrinį bendrumą.

Tada paklausiau draugų ir visi iki vieno pirmiausia sakydavo, kad apskritimas.
Nors vienas pasakė, kad rombas, o vienas, kad žvaigždutė. Jie buvo poroje, ir vis mėgdavo akcentuoti, kaip jų niekas nesieja, bet štai jie kartu. Į ką dabar irgi galiu reaguoti kaip aukščiau matomas *.gif'as.

Prie progos - mano naujas paveikslas "Pasislėpęs apskritimas". Tik be trikampių.
(Paspaudus pasididina. Alternattyvus pavadinias "Deziintegracija".)

Pretenzingai pasirašiau vardu ir pavarde. Nu nes čia menas. Neturėjau akrilui skirto lako, tai nusipirkau ir nupurškiau pigiausiu plaukų laku. Dabar paveikslas kvepia kaip "Super strong fixation. Vith B vitamins!".

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą