2015 m. sausio 22 d., ketvirtadienis

Vegetatyvinė kraujagyslinė distonija


Šiandien aptikau rusiška diagnozę, kurios praktiškai nėra vakarietiškoje medicininėje literatūroje - vegetatyvinė-kraujagyslinė distonija ir, ne, jei tai kažką Jums sako, pagal juos tai nėra autonominė disfunkcija, funkcinis sutrikimas ar mitralinio vožtuvo prolapsas.

Tiems, kam tai nieko nesakė, tai distonija yra vadinami tam tikri nevalingi ir cikliški raumenų judesiai, nulemti problemos ne pačiuose raumenyse, bet nervinėje sistemoje. Tai simptomas, ne liga. Pavyzdžiui gali būti kaklo raumenų distonija - žmogaus galva vis nevalingai sukasi į vieną konkrečią pusę arba pirštai juda, kaip kokie kirmiukai. Distonija būna įvairaus sunkumo ir prie įvairaus sunkumo būklių, bei ligų. Kartais ji klaidingai palaikoma mėšlungiu. Pavyzdžiui jeigu rašote, rašote, vis rašote ir pradeda "traukti" ranką, tai ten vargu ar mėšlungis.

Bet ta rusiška kraujagyslinės distonijos idėja skamba taip... įdomiai. Kai kurie dar bando ją pritempti kaip lėtinio nuovargio ar dirglumo priežastį.

Tokio pobūdžio diagnozės dažniausiai naudojamos gydytojams stengiantis apsaugoti pacientus nuo psichiatrijos (ar kito atitinkamo dalyko) šalyse, kur psichiatrija naudojama kaip socialinės kontrolės priemonė. Medikalizuojant psichologines ar emocines problemas padedi pacientui visuomenėje būti "normaliu" tik ligotu, kai buvimas aplinkinių laikomu "nenormaliu" tokioje visuomenėje jam trūkdytų daug labiau, nei pati liga. Ekstremalus variantas būna, kai sergantysis pradeda tapatintis su liga - baimindamasis dėl savo saugumo jis geriau prisistato ir save pateikia per savo ligą/būklę, tiesiog švenčia ją. Jei patiko "Šveiko nuotykiai", tai pagalvokite apie durnumo pažymos pliusus ir suprasite apie ką kalbu :)

Pabaigai akcentuosiu, kad kalbu apie rusišką vegetatyvinės distonijos diagnozę, o ne distoniją apksritai. Čia kad nesygalvotumėte, jog distoniją gali išgydyti psichoterapija. Nors, palengvinti gyvenimą su ja, daugeliu atveju, manau tikrai galėtų.

(Balandžiai ant Santariškių poliklinikos stogo žino, kur šilčiausia)


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą