Puslapiai

2011 m. birželio 27 d., pirmadienis

Virškinimo fermentai: išteisinti ar pasmerkti?

[Šis įrašas yra mano asmeninė nuomonė, nenukreiptas nei už, nei prieš konkrečią firmą ar jos produktą, o greičiau prieš produktų grupę ir tam tikrų žmonių požiūrį į juos. Jis negali būti laikomas konsultacija, jis negali būti laikomas pakaitalu konsultacijai ir negali būti laikomas šaltiniu. Jis yra to lygio, apie kurį žmonės vėliau sako "o aš internete skaičiau". Tekste išdėstomus faktus ir šaltinius tengiuosi grįsti bendromis žiniomis, visuomet esu atvira diskusijoms ir jūsų nuomonei.]

Šiandien noriu pakalbėti apie vieną per TV rodomą reklamą - joje pasakojama apie "natūralų" virškinimo gerinimo būdą - virškinimo fermentus.

Iš tiesų tai reklama nemeluoja.
Viskas, kas randama gamtoje yra natūralu. Nes žodis "natūralus", tą ir reiškia - gamtiškas - iš gamtos. Jo antonimas, žodis "nenatūralus" nereiškia kažko sintetinio ar cheminio, o reiškia kažką ne iš gamtos - antgamtiško.
Žodžiais natūralu/nenatūralu labai mėgstama manipuliuoti - pvz.: sakyti "homoseksualūs santykiai yra nenatūralūs", kas, kalbant lietuviškiau skambėtų "homoseksualūs santykiai yra atgamtiški". Matyt tai paaiškina, kodėl kai kurie žmonės jų bijo labiau nei vaiduoklių, vampyrų ir vilkolakių drauge sudėjus (pastariesiems terminas "nenatūralus" tinka).

Nors minėta reklama nemeluoja apie natūralumą, bet išnaudoja šią liaudišką "natūralumo" sąvoką: natūralu = gerai.

Juk tai, kas "natūralu" pakenkti negali, ar ne? Tik blogi godūs verslininkai apipurškia vaisius ir daržoves "nenatūraliomis" medžiagomis, baisiais chemikalais, ir dar tikriausiai apspjaudo, kai niekas nemato, jei ne blogiau.
Pavyzdžiui kai kuriems žmonėms vaikų skiepijimas atrodo "nenatūralus" - matyt dėl to ir vėl grįžta tokios ligos kaip poliomielitas, nes kai kurios mamos atsisako skiepyti savo atžalėles (kaip bebūtų keista, bet beveik 100% tokių mamų turi aukštąjį filologinį išsilavinimą...). Jeigu manote, kad tas skiepas, kurį gavote vaikystėje jus vis dar saugo - labai klystate, nesusergate ne todėl, kad turite imunitetą (jį turėjote, bet tik 2-15 metų, priklausomai, nuo skiepo)*, bet todėl, kad aplinkoje nėra arba yra labai mažai minėtų ligų sukelėjų (vaikai skiepijami kaip imliausia šių ligų visuomenės dalis, o taip pat dėl to, kad jiems šios ligos reiškia gyvenimą/mirtį, o jei ne mirtį, tai geriausiu atveju luošumą ir protinį atsilikimą).
Jeigu nepaskiepija keli vaikai iš minios, tai susirgti rizikuoja tik patys neskiepyti vaikai, bet ir tai labai mažai, nes likusios didžiosios masės skiepijimasis garantuoja, kad ligos sukėlėjui bus tiesiog labai mažai šansų iš kur atsirasti (iš piramidės ištraukiama tik viena kaladėlė). Bet jei nepaskiepija masė, tai ne tik ji rizikuoja susirgti, bet ir sudaryti sąlygas labiau sirgti vyresnio amžiaus asmenims, bei tiems vaikams, kurių organizmas, nors ir paskiepytas, imuniteto nesuformavo ar buvo jį suformavęs vos keliems mėnesiams-metams (iš piramidės ištraukiama daug kaladėlių, griūna visas statinys).

Grįžkime prie reklamos. Taip, minėti virškinimo fermentai yra natūralūs - dažniausiai išgaunami iš gyvūnų organų (paprastai kiaulių)). Kadangi nesintetinami mėgintuvėlyje, tai jie atrodo natūralūs, netgi tam, kuris bijo atgamtiškų dalykų.
Bet ir cianidas natūralus. ŽIV virusas irgi natūralus. Ar dėl to reikia juos vartoti?

Mūsų organizmas pats sintetina visus tuos reikiamus virškinimo fermentus. Ir jis jų sintetina tiek, kiek reikia, ir tiek kiek gali.
Kartais žmonėms dėl įvairių ligų organizmas virškinimo fermentų negamina iš viso - tokiu atveju šie "išoriniai" virškinimo fermentai tikrai yra naudojami, bet jie būna keliasdešimt-kelis šimtus kartų didesnės koncentracijos, nei šie reklamuojami. Kam jums kojos protezas, jei turite abi kojas?
O kartais, kaip tegia reklama, virškinimo fermentų žmonėms trūksta. Tai irgi tiesa. Todėl ekstra atvejais, pvz.: jei žmogus išgyvena didelį emocinį-fizinį stresą ir jo kūnui dabar "ne iki to", kad leisti sau virškinti, arba jeigu žmogus yra išvykęs į užsienį ir negali sau leisti negaluoti, tokiais atvejais išoriniai virškinimo fermentai gali pagelbėti - bet kaip mažesnė blogybė iš didesnės. Narkotinis nuskausminamasis vaistas morfinas yra leidžiamas kenčiantiems ligoniams, kai nežinoma iš kur kyla skausmas arba kai nėra kaip to skausmo panaikinti, nes pats skausmas, būdamas dideliu stresu, organizmui gali pakenkti labiau nei šis vaistas. Bet vos sužinoma kas blogai, ar skausmas aprimsta, morfinas nebenaudojamas. Žmonės, morfiną naudojantys savo nuožiūra, liaudyje vadinami paprastai - narkomanais.

Gamtoje visi gyvi padarai pasižymi nuostabia savybe: siekti didžiausių rezultatų mažiausių pastangų sąskaita ir kuo mažiau daryti bereikalingų dalykų. Todėl, kasdien vartojant tokius "maisto papildus" ilgainiui organizmo ląstelės, kurios natūraliai gamina šiuos virškinimo fermentus paklaus savęs "o kam aš stengiuosi?" ir nustos juos gaminti. O jeigu ir tada dar nenustosite vartoti šių virškinimo fermentų (šiuo momentu jau vartosite jų kur kas daugiau, nei vos pradėję), tai jūsų organizmo imuninė sistema susimąstys - o kam organizmui išlaikyti ląsteles, kurios nieko nedirba? Ir jas tiesiog sunaikins (jei iki to laiko ląstelės nebus mirusios natūraliu apoptozės būdu - tai būdinga ilgą laiką nieko nedarančioms ląstelėms), ir tuomet jau galėsite virškinimo fermentus gerti visą likusį gyvenimą. Blogiausia, kad kai užsiveda tokie procesai, tai jie yra linkę nesustoti - prasideda vadinamosios autoimuninės ligos, kurios geriausiu atveju pasireiškia pleiskanojimu, o blogiausiu atveju cukriniu diabetu ir tai, ką liaudis vadina reumatu... Dar atsimenate tą kojos protezą? Labai jis gražus, bet ar dėl jo verta nusipjauti koją?

Be abejonės išgerti tokių vaistų atrodo lengviau, nei gyventi sveikai. Bet paklauskite savęs, ar nelaimingus jus daro labiau skaudantis pilvas po maisto prisikišimo, ar tai, kad neturite laiko normaliai pavalgyti? Tokių vaistų vartojimas nutirpdys ledkalnio viršūnę - galėsite nebesijaudinti, kad maistą valgote skubėdami, ir atrodys, kad viskas gerai, bet liks visas tas balastas, kuris jums neleidžia pavalgyti ramiai. Jeigu jis būtų iš tiesų to vertas, tai valgydami greitai jūs ne liūdėtumėte, o džiaugtumėtės ir skubėtumėte kuo greičiau grįžti prie darbo, net nekreipdami dėmesio į savo skaudantį pilvą (kas, iš fizinės pusės irgi nieko gero, bet bent jau apsiriboja vien tik fiziniu negalavimu, ir nesusargdina jūsų depresija ar ūmiais klausimais apie gyvenimo prasmę).

(Scena iš serialo "Auklė" Gerulis buvo :) )

Jeigu jus tikrai kamuoja virškinimo sutrikimai, ir po šios reklamos nusprendėte įsigyti šių vaistų ilgalaikiam naudojimui savo niuožiūra, tai pirmiausiai apsilankykite pas savo gydytoją.
Jeigu sergate rimta liga, tai šie vaistai jums nepadės, kadangi juose būna mažos virškinimo fermentų koncentracijos - išmesite pinigus, susigadinsite nervų besikankindami, o liga gali tik progresuoti ir paūmėti (gal ji iš viso nieko bendro neturi su virškinimo fermentų sumažėjimu). Jeigu jums šie preparatai padeda - vadinasi jūsų organizmas yra tiesiog išsiderinęs - galbūt pakaktų stiklinės vandens prieš valgį? Jogurto indelio ryte (dar kartą akcenutosiu, kad tinka bet koks jogurtas su gyva bakterijų kultūra). Galbūt jums tereikia išsimiegoti, arba prieš valgį likus penkioms minutėms pradėti galvoti ką valgysite, tokiu būdu paskatinsite virškinimo sulčių išsiskyrimą (būtent sultyse yra šie fermentai). Toks organizmo išsiderinimas gali būti beprasidedančios ligos požymis - o jūsų veiksmai gali užkirsti kelią būsimai sunkiai ligai, kuriai kelio niekada neužkirstūmėte pradėję vartoti virškinimo fermentus. Pavyzdys: Gal greitas valgymas, po kurio jaučiate sunkumą ir nevirškinimą, nulemia skrandžio sienelių spazmus, dėl ko sutrinka kraujotaka, apmiršta kraujo negaunančios skrandžio gleivinės ląstelės, atsiranda opos, jas vėliau skauda, jos kraujuoja, o neretai ir suvežėja. Virškinimo fermentai, vartojami kasdien, užmaskuos pirmus nevirškinimo simptomus (dėl sutrikusios kraujotakos ląstelės gamins mažiau sulčių, gleivių ir fermentų, nes tiesiog turės mažiau resursų, kuriuos galės perdirbti) ir pajusite negalavimus tik jau esant opai. Jei mėginsite pakeisti gyvenimą taip, kad valgytumėte neskubėdami, tai skrandžio sienelės nespazmuos, skrandžio ląstelės gaus kraujo, atsinaujins virškinimo fermentų gamyba, taip pat niekas neopės, išvengsite vėžio. O jeigu jau taip yra, kad niekaip negalite išvengti skrandžio spazmų, tai galbūt geriau būtų gauti receptinį preparatą iš gydytojo, kurio dėka atlaiduotumėte skrandžio raumenis ir gydytumėt ligą sukeliančius veiksnius, o ne vien tik simptomus?

Gerkite pakankamai skysčių. Tai ne tik palengvins virškinimą, bet ir užkirs kelią devynioms galybėms ligų. Vargu ar galite įsivaizduoti kaip tai yra svarbu. Nebūkite kaktusais - kad ir kaip gražiai žydi, bet auga lėtai ir yra dygliuoti ir "nedraugiški". Pasistenkite išgerti stiklinę vandens atsikėlę, prieš didžiuosius dienos valgius ir vakare, eidami miegoti (paskutinė stiklinė, medicinos praktikoje dažnai vadinama "grožio stikline", nes šį įprotį turinčios moterys turi pastebimai gražesnę odą). Tokiu būdu išgersite 5 stiklines vandens. Dar 3 stiklines vandens gausite valgio metu užsigerdami sultimis ar kitais gėrimais, iš sriubų, vaisių etc. Kava - tai ne gėrimas, nes, jei taip galima sakyti, "eina kiauriai" - neretai organizmas norėdamas išplauti kavos sudėtines dalis iš organizmo turi išeikvoti net daugiau skysčių, nei buvo kavos puodelyje. "Pakankamas" šlapimo kiekis sumažina šlapimo akmenų susidarymo riziką, fiziškai nuplauna bakterijas, grybelius ir kitokius mikroorganizmus bešliaužiajančius šlaplėje.

Nevalgykite prieš miegą porą valandų. Esu girdėjusi visokių teorijų - labai populiari, kad maistas virškinamajame trakte pūva ir nuodyja organizmą, arba kad nuo maisto po šeštos valandos storėjama. Pūva bet koks maistas virškinamajame trakte - tik vienas labiau, kitas mažiau, sėdinčiam daugiau, bėgiojančiam mažiau, o storina, deja, bet irgi visas - juk tai viena iš maisto paskirčių, ar ne ;) Tačiau miegodami žmonės būna horizontalioje padėtyje, atsipalaiduoja raumenys, dėl to maistas gali ir ne visai judėti kryptimi nuo galvos "žemyn". Didžiajai daliai rėmeniu sergančių pacientų nugalėti šią ligą, jei ji nėra įsisenėjusi, padeda būtent nustojimas valgyti daug ir prieš miegą - kai žmogus taip prisivalgo, tai atsigulus skrandžio turinys pradeda spausti viršutinį stemplės rauką, jį pertempia ir dalis jo išsilieja į stemplę -atsikėlęs žmogus jaučia rėmenį, nemalonų skonį ir kvapą iš burnos. Blogai yra tai, kad taip besikartojant vis atsipilinatis skrandžio turinys gali būti dažnų gerklės infekcijų ar slogos priežastis, taip pat nuolatos pertempiamas stemplės sfinkteris praranda savo jėgą ir po kurio laiko rėmuo žmogų ima kamuoti kone visą laiką, gali suvežėti skrandžio rūgšties "graužiama" apatinė stemplės dalis. O virškinamajame trakte sfinkterių yra ir daugiau...

Internetas pilnas įvairių virškinimui pagerinti skirtų patarimų, netingėkite paieškoti.
Mylėkite save.

* - kai kurių skiepų sukeliamas imunitetas gali išlikti visą gyvenimą. Pvz.: skiepijant vaiką nuo tuberkuliozės jam yra suleidžiamos leisgyvės galvijų tuberkuliozės ląstelės. Jos nėra mums pavojingos, bet kol gyvena ir dauginasi (kai kurių) organizme, tol mūsų imuninės ląstelės sugeba "apsimokyti" jas naikinti, o tuo pačiu ir mažus kiekius žmonių tuberkuliozės sukelėjo (kuri iš esmės yra mutavusi gyvūlių tuberkuliozės bakterija (tuberkuliozė, kaip liga, atsirado po to, kai pirmieji žemdirbiai pradėjo gyventi su gyvūliais po vienu stogu)). Kai gyvenimo eigoje tuberkuliozės skiepas yra kartojamas prieš jį padaromas Mantu mėginys - po odą suleidžiama truputėlį iš tuberkuliozės bakterijos išgautos nepavojingos, bet bakterijai būdingos medžiagos - vadinamojo tuberkulino. Jei šią medžiagą organizmas atpažįsta kaip "blogio" signalą - suleidimo vietoje atsiranda patinimas ir paraudimas, skauda - tai reiškia, kad žmogus arba dar turi skiepo bakterijų (jo skiepyti vėl nereikia, būtų beprasmiška), arba jau serga žmonių tuberkulioze (kuris iš šių dviejų variantų padeda atskirti specialūs tyrimai). Jeigu patinimo neatsiranda, tuomet yra laikoma, kad žmogaus organizmas neturi supratimo kas čia jį "puola" ir gali būti lengvai apkrėstas žmonių tuberkulioze. Tokį žmogų galima skiepyti.
Mantu testą, berods pradinėje mokykloje, man, kaip ir visai mano klasei buvo atlikę. Tik tuo metu neaiškino kas čia per dalykas, o sakė, kad mus paskiepys vieną kartą, o po to, jei nebus "alergijos" paskiepys antrą kartą. Iš visos klasės tik dviem žmonėm Mantu mėginys buvo teigiamas - tai reiškia, kad visi kiti vaikai, galėjo lengvai pasigauti tuberkuliozę nuo atvira forma sergančio asmens (ši liga turi kelias formas). O Lietuvoje tas labai lengvai gali nutikti, nes mūsų žemelėje pilna benamių, o kartais net ir visai padorių žmonių, kurie šia liga serga ir nesigydo Būna labai nesmagu girdėti apie užsieniečius, kurie atvykę į Lietuvą ignoruoja prierašą informaciniame buklete apie rekomenduojamą tuberkuliozės skiepą ar apsaugos priemones ir šią ligą išsiveža, kaip "suvenyrą". Kartais mūsų spauda bando kažką "pakelti" šia tema, bet labai jau retai.

11 komentarų:

 1. Gražiai atsinaujinai blog'ą :)
  Įrašas labai geras. Virškinimo fermentų esu porą sykių gėrusi, bet nepatiko, kad po to iš karto išalksti ir vėl tenka valgyti. Maisto švaistymas tiesiog :( Ir šiaip geriau valgyti lengvai virškinamą maistą, nei priryti šašlų ir paskui vaikščiot už pilvo susiėmus.

  AtsakytiPanaikinti
 2. ta scena iš auklės tai nereali :D
  be to, man pastoviai pučia pilvą pavalgius pietus ;/ nesuprantu ar dėl to, kad per pietų pertrauką greitai viską sukišu, ar dėl to, kad skrandis sustoja, ar dėl to, kad dirbu sėdimą darbą? ;/ prašom mane pakonsultuoti :D
  P.S. blogas atrodo super :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. O ka galetum apie kontraceptines tabletes papasakoti? mat man tenka jas gerti nes menesines budavo kiekviena menesi tokios, kad i ligonine turedavau vaziuoti nes vaistai nuo skausmo nepadedavo... akyste temdavo, ausyse spiegdavo, sokinedavo kuno temperatura, atrodydavo tuoj nualpsiu...
  dabar kai kontraceptikus geriu taip ner, bet idomu ka paaukoju juos gerdama

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū, įdomu buvo paskaityti, praplėsti akiratį :)
  PS. Būtų smagu like feisbuko mygtuką išvysti apatinėje juostoje.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Įdomiai su tuberkulioze... pasiknisau internete, bet neradau, kad užsieniečiams rekomenduotų skiepytis. Siūlo skiepytis nuo gripo, hepatitų, vėjaraupių, o apie tuberkuliozę neužsimena. Nors pati kažkada skaičiau, kad tai didelis baubas.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Tikrai idomu.
  Maciau as sita serija Aukles :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Koks bedieviškai ilgas tekstas :D

  AtsakytiPanaikinti
 8. Dėkoju visiems už komentarus. Pažadu ateityje pamėginti parašyti įrašus apie vidurių pūtimą ir apie kontraceptines tabletes.

  Facebook'o mygtuko tikriausiai nebus, nepykite.
  Ąžuoliuk, dėkui už pastabą :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Pradėtum, kokį K&A svetainę, kur aš galėčiau pasidomėti, pavyzdžiui:
  Ar galima nuryti nuo partnerio kūno nulaižytą grietinėlę jeigu iškart po sekso nusisuku į siena ir užmiegu. Ar tai labai pavojinga?

  AtsakytiPanaikinti
 10. Taip, praeivi, ir patikėjau, kad turėtum nuo ko tą grietinėlę laižyti :D

  AtsakytiPanaikinti