Puslapiai

2015 m. kovo 17 d., antradienis

Jūsų namų vaistinėlė beveik kosminė

Jau šį rudenį VU galima stoti į farmacijos studijų programą! :D
Tai čia geroji naujiena.

O čia įdomioji, visai ne naujiena, bet prie progos pamėginau atkapstyti kažką susijusiu su farmakologija. Nuotraukoje yra vaistinėlė su kokia JAV astronautai skraidė Apollo misijose.  Maždaug. Ant vaistų indelių parašyta ne kas juose yra, bet nuo ko jie. Iš esmės čia paprasčiausia naminė vaistinėlė paturbinta keliais vaistais. Tiems, kas ją komplektavo sunkiausia buvo sugalvoti kaip čia padaryti, kad kosmonautai netyčia (ar tyčia) nenusižudytų su ja.

Vaistinėlėse būdavo:
1) Kremas odai su antibiotikais. Šiaip tai kosmose gana sterilu, bet vienas astronautas dar pasius, apdraskys kitą ir pūliuos abu po mikrofloros mainų.
2) Tiesiog kremas odai. Sausa tame kosmose.
3) Emolientas nosiai. Čia tokie lašiukai, kad nosies gleivinė nesausėtų ir nelašėtų kraujas, katras dar nuskris kur nors tame nesvarume, įlįs į kokį technikos plyšelį ir užtrumpins.
4) Metilceliuliozės lašai akims. Nes gi jo. Sausa. Dar buvo ir tetrahidrozolino lašiukų, jei kartais astronautai nenorėtų raudonomis akimis vartytis.
5) Pirmos kartos antihistaminis vaistas nuo pykinimo dėl nesvarumo. Dar vienas antihistaminikas buvo įdėtas nuo alergijos.
6) Pseudoefedrinas+antihistaminis vaistas, jei sloga imtų pulti. Snarglys kosminiame laive irgi ne kažką. Pražudantis kraujas bent kažkiek oriai skamba.
7) Aspirinas nuo visokių galų ir galvų skausmų.
8) Paracetamolis su acetaminofenu - nuo skausmo ir karščiavimo.
9) Aspirinas + kofeinas, nuo skausmo ir liūdesiuko.
10) Simetikonas nuo pilvo pūtimo. Blogiau už sausą kosmosą tik pribezdėtas kosmosas :D
11) Migdomieji. Bet tokie, kurių dabar jau nebenaudoja, nes skaito, kad per žiaurūs.
11) Multivitaminai.
Šitų paprastai namų vaistinėlėse nebūna:
12) Bacitracino lašai akims (čia toks antibiotikas).
13) Proprakaino lašai akims nuo skausmo.
14) Tetraciklinas ir ampicilinas - plataus veikimo antibiotikai.
15 ) Truputėlis amfetamino. Jei ateiviai neatskris, kad ne taip liūdna būtų.
Ir galiausiai:
16) Difenoksilatas + atropinas nuo viduriavimo. Atropino pridėjo, kad astronautai jo viso iš karto nesuvalgytų, mat duoda šalutinius reiškinius blogesnius už netragišką viduriavimą.

PS į kai kurias misijas dar dėdavo širdies susitraukimų dažnį reguliuojančių vaistų ir ganėtinai stiprių nuskausminamųjų. Visose vaistinėlėse taip pat būdavo priemonių žaizdų sutvarkymui, kraujo spaudimo matavimui, elektrokardiografas ir panš.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą