Puslapiai

2014 m. spalio 15 d., trečiadienis

Mikrsoporidiazė - liga, kurios negirdėjote ir tikiuosi niekada daugiau neišgirsite

Dabar esu VULSK dermatovenerologijos centre. Nu ne dabar dabar. Dabar dabar esu VU istorijos /filologijos/filosofijos fakultete (per daug nesigilinau) ir vagiu jų internetą (norėjau pavogti ir elektros, bet nesuvokiau kaip veikia jų rozetės. Toks įspūdis, kad apėjau 20 rozečių ir visos butaforinės). 

Turiu omenyje, kad šiuo metu man yra dermatologojos ciklas rezidentūros programoje ir tame centre  praleidžiu pirmą dienos pusę. Maždaug iki 15-16-os valandos. Vėliau ten daktarų lieka labai mažai ir pacientai apturi ramybę.

Pietums įlendu į rezidentų kambarį esantį stacionare ir kasdien valgau tokį patį sumuštinį (juoda duona su rūkyta nugarine) ir geriu tokią pat tirpią kavą. Kadangi sėdžiu ten pat, tai kiekvieną kartą rezidentų aplankyti atėjęs skyriaus vedėjas tikriausiai patiria siaubingą déjà vu, nes klausia manęs tų pačių dalykų, pvz.: kokio dalyko aš esu rezidentė ir ar man pas juos patinka xD

O aš atsakau, kad patinka, nes tikrai patinka. Tada pasižiūri taip keistai, tarsi turėčiau kažką kitokio pasakyti. Galvoju vieną kartą susiriesti į kamuoliuką kampe ir net, nežinau, apsiverkti kad nepatinka ar ką nors panašaus, sportinio-mokslinio intereso vardan.

Tai va, vakar bevalgydama dar blevyzgojau ką gero internetuose perskaičiau ir apsimetinėjau, kad nematau žvilgsnių "won't you shut up?" tai liepė man šiandienai padaryti ~10 minučių pranešimą apie mikrosporidijas.

Atėjus mano šlovės valandai liepė apsiraminti kokiom trim minutėm. Nu šakės. Iš to piktumo nuo desktopo nusikopijavau dermatologijos vadovėlių.

Mikrosporidijos yra parazitai ir jų sukeltos ligos vadinamos mikrosporidijazėmis.

Yra dar panašiai skambantys Microsporum grybeliai, bet čia ne tas pats. Anie mikrosporum grybeliai dažniausiai sukelia visokias mikozes, kai prilimpa po kokio peršalimo ar odos pažeidimo (pvz.: išbrinkimo šiltuose ir drėgnuose batuose). Grybeliai sveikam žmogui niomnima tik negyvus odos darinius - ir nors gali būti plačiai išsisėję ir nutriušinti plaukus, nubaisinti nagus ir panašiai, labai daug žmonių jais serga ir sužinoję, kad čia grybelis pasakytų Jums, kad esate durnas ir čia gi aiškiai tiesiog jų jautrios ir delikačios odos išraiška.
O jei rimčiau, tai kai imunintetas nusilpęs ir paprastas grybelis gali būti pavojingas (pvz.: sergant cukralige) arba grybas nuvirškinęs keratiną sudaro sąlygas įsimesti bakterinei ar virusinei infekcijai. Dar žmogaus organizmas į grybą gali reaguoti į alerginę panašia reakcija. Grybas slepasi kokiam tarpupirštyje tarp kojos nagų, o niežti abi kojas iki pakinklių.

Mikrosporidijos irgi yra grybai. Bet tokie šmikiški, nes vietoj to, kad vargtų virškintų nebegyvas gyvūnų ląsteles (viršutinį odos sluoksnį, nagus, plaukus, ragus ir panašiai), jie įlenda į tas ląsteles ir sako "o dabar tu darysi man valgyti!", jei norit moksliškiau, neturi organelių ir genetinio potencialo vykdyti oksidaciniam fosforilinimui. Esant tokiam išnaudotojui, nors yra labai šilta gyventi ląstelėje, yra sunku išgyventi už jos ribų ir dėl to mikrosporidijos moka plisti vertikaliu būdu.

Vertikalus parazitų ir ligų plitimo būdas yra toks, kai motina apkrečia savo vaisių. Mikrosporidijos įlenda į kiaušialąstes ir kai tos kiaušialąstės apvaisinamos toliau besivystančio organizmo visos ląstelės turi mikrosporidijų. Jeigu organizmas jų nesugeba nugalabyti vienintelė jo viltis uždaryti šį bjaurų ciklą yra spermatozoidų (ar į juos panašių lytinų ląstelių) linija, mat anie apvaisinimo metu sako YOLO ir nusimeta visą citoplazmą su visu gėriu ar blogiu, kurį galėtų įnešti į naują diplodinę kartą.


(radau internetuose, ale šalys, kuriose žmonių mikrosporidiazės atvejai buvo užfiksuoti iki 2009 metų. Kadangi juos įrodyti galima tik panaudojus elektroninį mikroskopą turiu įtarimą, kad panašiai atrodytų žemėlapis iš serijos "šalys, kuriose elektroninis mikroskopas buvo naudojamas neaiškių diagnozių diferencinėje diagnostikoje" xD)

Iš >1200 mikrosporidijų rūšių žmogui yra pavojingos tik ~14.

Tai daugiau vandenyje gyvenančių šaltakraujų parazitas. Kartais tie šaltakraujai bando sugyventi su šiuo parazitu - jų organizmas augina audinį vadinamą ksenoma. Ksenomoje knibžda mikrosporidijų ir taip jos mažiau leidžiasi į avantiūras ieškoti nuotykių šeimininke. Didžioji dalis mikrosporidiaze sergančių gyvūnų yra silpnesni, trumpiau gyvena ir susilaukia mažiau palikuonių, nei nesergantys. Dar didžioji dalis jų yra kitų gyvūnų parazitai. Teoriškai galite turėti kaspiniuotį, kuris turės savų parazitų, tie turės dar savų parazitų, o tuos parazitus parazituos bakterijos parazituojamos virusų. Ir taip iki pat dramblių.

Žmonės mikrosporidiaze gali susirgti tik jeigu tam tikrų imuninių ląstelių labai sumažėja (CD4+ limfocitų). Tuomet viskas priklauso nuo to, kur mikrosporidijos apsigyvena - jei akyse, tai pažeidžia akis, jei odoje, tai odą, jei žarnyne, tai žarnyną. Gali pažeisti ir visą organizmą. Aš prie progos išnaudojau naują G+ galimybę įkelti statusą-apklausą ir paklausiau kiek mano viskuom besidomintys sekėjai žino kas gi ta mikrosporidiazė:


(0% žino, ir 19% susigundė pagūglinti. Žinote kodėl daktarai rašo neįskaitomai? Kad niekas rašybos klaidų neperskaitytų.)

O mano blevyzga dėl kurios turėjau daryti mažulyti pranešimą apie šiuos mažulyčius parazitus buvo dėl štai šio straipsnio. Mokslininkai apsižiūrėjo, kad nežino ką turi po nosimi. Tai pasidomėjo. Kai nerado konkrečios rūšies, panagrinėjo labiau ir OMG - nauja mikrosporidijų rūšis. Ir dar ne bet kokia, o su kažkokiom tai užguitom mitochondrijom.

Čia kaip rasti sniego žmogų. Tik grybelių pasaulyje.

Suplojo katučių ir liepė visiems ramintis, kad mikrosporidijos tikrai tikrai grybai, o ne kokie pirmuonys ar dar kas nors (pvz.: dabartinėje TLK klasifikacijoje tai jų sukeliamos ligos ne prie grybų ir gali būti, kad taip ir liks, nes medikai sakys "osiaubasapsiraminkitesutųkodųkaitaliojimuvienąkartąkiekgalima").

O būna dar ir taip, kad susiginčijama prie pietų stalo kas gi čia valgoma ir atrandamos naujos rūšys maiste pirktam prekybos centre. 

4 komentarai:

 1. Iš pradžių sakai, kad jei jų turi, tai kiekvienoj ląstelėj, bet po to sakai, kad pažeidžia tuos organus, kuriuose apsigyvena – tai kaip suprast? Argi ne juose visuose gyvena? Bet kažkaip fantastiškai skamba, kad gali kiekvienoj ląstelės turėti po grybą, ir jei viskas gerai, niekad nieko blogo neįtarti :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Dėkui, buvau pamiršęs apie šią istoriją! Prieš gerus metus man buvo reikalingas dermatologas Vilniuje, per trečią apsilankymą jau įsidrąsinom ir papasakojo man įdomių istorijų, tame tarpe ir šią.
  Daktarai asocijuojasi su problemom, bet kiek teko susidurti visuomet lieka geros emocijos, jie yra laabai išsilavinę ir tuo pačiu šilti, žemiški žmonės!

  AtsakytiPanaikinti