Puslapiai

2012 m. lapkričio 17 d., šeštadienis

4 trolių rūšys

Sakau parašysiu apie trolius!

Kadangi dabar labai madinga visokius internetinius ir kitokius veikėjus kažkaip klasifikuoti, tai ir aš pamėginau suklasifikuoti trolius remdamasi išskirtinai savo asmenine patirtimi :DTrolių grupė nr 1 : "durneliai"
Net nesiverčia žodis jų pavadinti troliais, nors šita grupė labiausiai save identifikuoja kaip trolius ir nepraleidžia nė vienos progos, kai gali save jais įvardinti (dar ir daiktus perka susijusius su trolinimu, kas daug ką pasako...).
Jų "trolinimas" pasireiškia juokingų paveikslėlių kaupimu ir pateikimu kitiems, ypač išskirtinis bruožas yra pridėti nuosavo puslapio adresą uždengiant tikrojo paveikslėlio autorystę (arba adresas turi būti bent didesnis už autoriaus nuorodą, dar geriau, jei yra šlykštus watermark'as per visą paveiksėlį). Bergždžia yra ką nors sakyti tokiems troliams apie tai - jiems tikrai nuoširdžiai atrodo, kad tai ką jie daro yra sunkus darbas (ilgiau pašnekėjus imi surpasti, kad gal su tokiais protiniais resursais tai iš tiesų ir yra..)
Dar jie reiškiasi forumuose ir socialiniuose tinkluose, bet turi labai ribotą komentarų bagažą - gali vadinti kitus skaitytojus įžeidžiančiais žodžiais, nervuoti komentarų kiekiu (kokybės nėra, tai belieka kiekybė). Iš tikrųjų labai baikštūs ir lengvai palaužiami, kartais to net specialiai nenorint. Geriausia tokių vengti ir juos ignoruoti kaip galima, nes vienas vienintelis taiklus pastebėjimas jų ir taip trapią emocinę pusiausvyrą gali labai lengvai pažeisti, o bet koks dėmesio skyrimas juos džiugina ir skatina. 


Trolių grupė nr 2: "troliukai"
Kartais lengvai supainiojami su "durneliais", bet visgi turi vieną esminį skirtumą - bando ir patys kažką padaryti siekdami patrolinti, bet trolinimas apsiriboja tik internetine erdve. Būdingiausias požymis: tapatybės atskleidimo baimė: dažniausiai internete pasirašo tam tikru vardu, naudoja tą patį paveikslėlį ir savo anonimiškumą laiko pranašumu. Realybėje po šiuo anonimiškumu slepiasi gėda: arba žmogus suvokia, kad internete visgi elgiasi kvailai ir kalba nesąmones (toks trolis gali pats sau meluoti, kad taip tikrai nėra, kad čia jis taip elgiasi dėl savaime suprantamų saugumo sumetimų ir panš), arba jo realusis "aš" yra toks neįdomus ir lievas, kad jis bijo, jog sugadins jo internetinio "aš" šaunumą.
Forumuose dažniausiai tik kiršina puses - pvz.: užveda temą apie abortus, visus kursto tol, kol kažkas lepteli kokią nors nesąmonę. Tada labai savimi džiaugiasi. Šitų irgi geriau vengti, nes kartais sunku pasakyti ar čia trolis ar ne (nors per kelioliką minučių pokalbio tiesa dažniausiai visgi paiškėja), labai lengvai įveikiami pademonstravus, kad pats dėl savo klaidų nepergyveni ir sieki iš jų mokytis - tokiam troliui, ypač jei jis dar ir veikia po anonimiškumo kauke, tai kaip druskos bėrimas ant žaizdos, mat čia jo didžiausia silpnybė - jis pats sau savo klaidų neatleidžia ir nepamiršta, kitų graužimas švelnina savo paties skausmą ir vienišumą.
Labai neturint ką veikti tokius trolius galima smagumo vardant versti trolinti (vaizduojant, kad labai išgyveni, arba juos palaikant) - jie gana ilgai to nesupranta.


Trolių grupė nr 3: "troliai"
Klasikiniai troliai, kurie realiai internete yra naudingi, nes veikia kaip tas mažas vaikas iš pasakos "nauji karaliaus drabužiai". Dažnai jie parodo situacijų absurdiškumą ir papurto maišus, kad visos ylos išlįstų. Jų siekiamybė emocinis asmenų atsakas - nesvarbu kokios emocijos, kad tik būtų didelė, kad tik būtų ryški. Vieniems žmonėms tokie troliai labai prikenkia, kitus gi net iš depresijos išveda. Toks trolis ras silpną žmogų ar sritį, prieš kurį/kurioje gali būti stiprus ir reikšis.
Šie troliai dar įdomūs tuom, kad tai nėra išskirtinai internetinis reiškinys - greičiau internetas tik leido tokiems žmonėms tapti labiau žinomiems. Jų trolinimas visada vyksta ir realybėje. Pvz.: toks trolis gauna spalvotą printerį, tai prsispaudina spalvotų kupiūrų piniginėn, kad jei vagis pavogtų apsidžiaugtų, o vėliau nusimintų (veža mintis apie tai, kokius emocinius amerikietiškus kalnelius vagis pajus), jei dėstytojas pasako atnešti kursinį bet nepasako kaip apipavidalintą, toks trolis jį parašo ant kreminio popieriaus ir kiekvieną raidę kita spalva (veža tai, kad dėstytojas vis tiek turės skaityti ir nervuosis visą laiką, kad pats kaltas ir jį čia "pričiupo" . Ir troliui visiškai nesvarbu, kad pats sugaišo 10 kartų daugiau laiko tam darbui, nei būtų, jei būtų rašęs normaliai, neretai jo rašinys dar gali būti ir geriausias kurse (tuo tarpu "troliukas" džiaugtųsi vien momentine reakcija ir jausmu "I got you!").Trolių grupė nr 4: "Belua crudelis"*
Čia prasideda creepy dalis. Jei pirma grupė dažniausiai yra tiesiog gudresni forsiukai, antra grupė kažkokie tai "nedastumti", trečia kūrybingi, bet niekur nenukreipti ar patys emociškai trumuoti asmenys, tai į ketvirtą grupę pakliūna tie, kuriuos populiariai būtų galima pavadinti psichopatais**. Tokie troliai dažniausiai iš pradžių atrodo kaip paprasti internautau ir laukia, kol ant jų pačių kas užkibs - jiems net nereikia ieškoti aukos. Anksčiau ar vėliau juos atranda koks trolis ir net nežino, kad iš tikrųjų jo auka yra parazitas, kurio nusikratyti bus labai sunku...
Master trolių trolinimas visada turi siekį paveikti kito žmogaus ar žmonių asmeninį gyvenimą. Jei auka stengiasi ignoruoti tokį trolį, jis nepasiduoda. Jam nėra sunku apsimesti kitu žmogumi, jis netgi gali remti savo auką psichologiškai ir materialiai, ją tarsi augindamas "pjovimo" dienai. Net jei auka visiškai pasitraukia iš interneto toks trolis ją randa - seka, filmuoja, persekioja (neretai viską įkeldamas į internetą), netgi užpuola, išprievartauja ar net nužudo. Jiems nėra sunku perskristi ir per vandenyną dėl savo tikslo,neretai kriminalistams belieka tik stebėtis kokiais atgamtiniais greičiais tokie žmonės gali susiruošti tą padaryti ir pavydėtinu tikslumu nustatyti aukos buvimo vietą, kai net atitinkamos tarnybos to nesugeba. Ale wikipedijos puslapių kūrimas apie savo auką, yra žiedeliai, ką gali šie troliai padaryti.

O kaip jums? Kaip skirstytumėte trolius? :D

* - "nejautrusis monstras" :D kažkaip šovė į galvą toks terminas, visai tinka, manau. Lotyniškai moku prastai, tai jei turite pasiūlymų terminau "trolis' lotyniškai, labai laukiu :)
** - terminą "psichopatas" čia naudoju žargoniškai.

5 komentarai:

 1. Ką veiki internete, kad tiek su tais troliais susidūri?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Na, nežinau, iš kur traukei 4-ą aprašymą, bet vieną tokį panašų tipą pažinojau. Puikiai tinka jam tas lotyniškas įvardijimas. Galėtų kaip ordiną nešioti (ir, kas baisiausia, labai džiaugtųsi tokiu apibūdinimu). Tik Wikipedios puslapių nekūrė, užmušt ar išprievartaut nesikėsino ir nepersekioja (labai tikiuosi).

  AtsakytiPanaikinti
 3. Mane tas su spalvotu kursiniu tai pralinksmino. Dėstytojo, žinoma, gaila. Kitą vertus, gaila ir paties trolio. Gi šitaip trolinant reikia daug darbo įdėti.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Pasigydikit, mat nerasot nauju straipsniu

  AtsakytiPanaikinti